Honnan származik az önkontroll?Forrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2014-05-20 10:29:40 Nyomtatás - Hír webcíme: www.biharlap.hu/hir/12267
Címkék: Bihari hírek, majom, fõemlõs, biológia, önkontroll, evolúció
Egy csimpánz több mint két percet vár, mielõtt elfogyaszt hat szõlõszemet, ám egy szerecsenmaki inkább azonnal megeszik két szõlõszemet, mint hogy 15 másodpercnél többet várjon egy nagyobb adagra.

A Proceedings of the Royal Society B folyóiratban publikált új tanulmány ama evolúciós okokat vizsgálja, hogy egyes fõemlõsfajok miért várnak a nagyobb jutalomra, míg mások inkább azonnal megesznek mindent, amire rátehetik a mancsukat. Jeffrey R. Stevens, a kutatás vezetõ szerzõje szerint a természetes szelekció úgy alakította a türelmi szinteket, hogy az állatok kezelhessék vele a vadonban felmerülõ problémákat. Ezek a problémák általában fajspecifikusak, így a türelem foka is fajspecifikus.

A kutatócsoport 13 fõemlõsfaj – a gorilláktól az apró selyemmajmokig – vizsgálata során összehasonlította a fajok jellegzetességeit az intertemporális döntésekre való kapacitásukkal. Ez a fogalom lefordítható türelemnek, önkontrollnak vagy késleltetett jutalmazásnak. Kiderült, hogy a nagyobb testtömegû, agyú, hosszabb élettartamú és nagyobb lakókörzettel rendelkezõ fajok hajlamosak többet várni a nagyobb jutalomra.

A csimpánzok – melyek átlagosan 40 kilogrammot nyomnak, közel 60 évig élnek és mintegy 90 négyzetkilométeres a lakókörzetük – körülbelül 2 percet vártak a jutalomra, ez volt a leghosszabb idõ a tanulmányozott fõemlõsöknél. A gyapjasfejû tamarin – mely átlagosan 450 grammot nyom és 23 évig él – 8 másodpercet várt, mielõtt lecsapott volna a kisebb, de azonnal elérhetõ jutalomra.

Az eredmények részben ama kísérleteken alapszanak, amelyeket Stevens az utóbbi 10 évben végzett makikkal, selyemmajmokkal, tamarinokkal, csimpánzokkal és bonobókkal. Ezekben a kísérletben az egyes állatoknak két szõlõszemet tartalmazó, azonnal hozzáférhetõ tálca, illetve hat szõlõszemet felvonultató, várakozás után elérhetõ tálca között kellett dönteniük. A várakozási idõt fokozatosan növelték, mígnem az állatok elértek egyfajta közömbösségi pontot, és a kisebb, de azonnal elérhetõ étel felé nyúltak várakozás helyett.

Stevens ezeket az eredményeket kombinálta más kutatók egyéb fajokkal elvégzett hasonló kísérleteinek megállapításaival. Emellett átfésülte a fõemlõskutatással foglalkozó irodalmat, hogy információkat gyûjtsön be az egyes fajok biológiai jellegzetességeirõl. Szemügyre vett továbbá két másik, a türelemmel összefüggésbe hozott hipotézist is – kognitív képesség és szociális komplexitás -, de nem talált korrelációt.

„Az embernél a várakozás képessége a késleltetett jutalomért kapcsolatba hozható a kognitív képességek magasabb teljesítményével. A hipotézis szerint a magasabb kognitív képességekkel rendelkezõ fajoknak hosszabb idõt kellene kibírniuk várakozással, mint az alacsonyabb képességûeknek” – magyarázza. Õ viszont nem talált összefüggést a türelem foka és egy állatnak a testméretéhez viszonyított relatív agymérete között.

A korábbi kutatások azzal is érveltek, hogy a komplex szociális csoportokban élõ állatoknál csökken az ösztönös viselkedés mértéke, és türelmesebbek, hogy adaptálódjanak a szociális hierarchiához. Stevens azonban nem mutatott ki kapcsolatot egy adott faj szociális csoportjainak nagysága és a türelem foka között. Úgy véli, hogy az anyagcsereütem lehet a hajtóerõ, mely a türelmet a testtömeggel és a rokon fizikai jellegzetességgel összekapcsolja. A kisebb állatoknak általában gyorsabb az anyagcsereüteme. Energiára van szükségük egy bizonyos ütemben. Minél gyorsabban van szükségük az üzemanyagra, annál kevesebb ideig várnak - összegzi.

Az anyagcsereütem játszhat szerepet az embernél is a várakozási hajlandóságban. Stevens szerint az emberi döntések az élelmiszerrõl, környezetrõl, egészségügyi ellátásról, sõt még a pénzügyekrõl is mind a késõbbi jutalomhoz kötõdnek.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Véleménye van? Írja meg!