2024. június 18. Kedd, Arnold, Levente.
 
Már készülnek a dohányosokat elrettentõ dobozokForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2012-10-04 15:30:57
Folytatódnak a nemdohányzók védelmében hozott intézkedések, már gyártják az elrettentõ képekkel és feliratokkal ellátott cigarettásdobozokat.

Egy kormányrendelet értelmében rövidesen már csak sokkoló fotókkal illusztrált csomagolásban lehet árusítani a dohánytermékeket, a várt hatás azonban még kérdéses – derült ki a Kossuth rádió reggeli mûsorának összeállításából.

A 180 perc által megkérdezett dohányosok, cigarettaárusok többsége szerint hiába lesznek a csomagoláson rothadó fogsorok, rákos és egészséges tüdõk, várhatóan nem fognak kevesebb cigarettát vásárolni. Az áremelés hatásosabb lenne – vélekedett az egyik eladó, míg egy dohányos azzal érvelt: egy ismerõse még 80 éves korában is cigarettázott.

Az ijesztõ képek másként hatnak a rászokás és másként a függõség idõszakában – mondta a 180 percnek Makai Gábor klinikai szakpszichológus. A sokkoló fotóknak akkor lehet elrettentõ erejük, ha valaki még nem függõ – magyarázta, hozzátéve: a rászokás idõszakában negatív érzés, undor alakulhat ki a csomaglásra nézve, és ha az illetõ ezt az érzést összeköti a dohányzással, nem fog hozzányúlni a cigarettához. Ha már kialakult a függõség, a hatás várhatóan kisebb lesz. Nem gondolom, hogy egy láncdohányos esetében elrettentõ hatást váltanak ki a képek – vélekedett.

A szakember hangsúlyozta: léteznek leszokást segítõ programok, segítséget kell nyújtani azoknak, akikben kialakult a nikotinfüggõség.

Mindenkit megszólítanak a sokkoló képekkel

Folytatódnak a nemdohányzók védelmében hozott intézkedések, hamarosan egy külön végrehajtási rendeletben pontosan meghatározzá a dohányzást tiltó táblák pontos méretét és feliratát is - mondta az Országos Egészségfejlesztési Intézet (OEFI) Dohányzás Fókuszpontjának vezetõje, Demjén Tibor.

A nemdohányzók védelmében hozott intézkedések aktuális eleme, hogy csak képes figyelmeztetéssel ellátott dohányterméket szabad gyártani, 2013. január elsejétõl pedig csak ilyenek lesznek forgalmazhatók. Demjén Tibor szerint a képekkel kombinált feliratok jóval hatásosabbak az információközlésben. Különösen a fiataloknál szeretnék ezzel is elérni, hogy ne gyújtsanak rá. A dohányosoknál pedig az a cél, hogy vegyék figyelembe a nem dohányzókat is, illetve hogy motiválják õket a dohányzásról való leszokásban.

A Dohányzás Fókuszpont vezetõje kifejtette: összesen 14 szöveges felirat van, ehhez szövegenként 3 kép tartozik, vagyis a szeptembertõl gyártandó cigisdobozokon 42 kombináció lesz látható. Az európai uniós tagországok számára egységesen elõírt képanyaggal készült figyelmeztetéseknek 3 csoportja van. Az egyik a dohányzás egészségkárosító hatásainak tüneteit mutatja be, például daganatok, tüdõrák képével. A másik csoport a passzív dohányzás ellen szól például egy gyermek oxigénmaszkban való ábrázolása révén. A harmadik csoport a nõkhöz, férfiakhoz speciálisan szól, például egy lekonyuló cigaretta képével.

Lehet eredménye

Demjén Tibor hozzátette: az OEFI által a magyar lakosság körében végzett korábbi felmérés alapján az EU-s képanyag megfelelõ arra, hogy elrettentse az embereket a dohányzástól. E szerint a magyar felnõttek 55,5 százaléka el szokta olvasni a cigarettásdobozokon feltüntetett figyelmeztetõ feliratokat, és a válaszadók háromötöde úgy vélte, hogy a képes egészségvédõ feliratok visszatartó erõvel bírnak.

Demjén Tibor arra is kitért, hogy azokban az országokban, ahol bevezették ezeket a képpel kombinált figyelmeztetéseket, néhány százalékkal csökkent a cigarettafogyasztás, de ami lényegesebb, hogy a képek hatására többen keresték fel a leszokást segítõ rendelõket, és emelkedett a dohányosok körében a leszokási szándék.

Ezért a magyarországi figyelmeztetéseken is feltüntetik majd, a leszokásban segítséget nyújtó honlap (www.leteszemacigit.hu), illetve telefonos vonal (06 40 200 493) elérhetõségét. Ezen a telefonszámon nemcsak a leszokásban nyújtanak segítséget, hanem a nemdohányzók védelmérõl szóló szabályozással kapcsolatos észrevételeket, illetve panaszokat is jelenthetik. Az eddigi adatok alapján a panaszos hívások voltak többségben, a telefonálók mintegy 40 százaléka viszont a dohányzásról való leszokásban kér segítséget.

Év eleje óta tart a szigor

A nemdohányzók védelmérõl szóló törvény szigorításának értelmében 2012. január 1-jétõl tilos a dohányzás a közforgalmú intézményekben, így a szórakozó- és vendéglátóhelyeken, a munkahelyeken, a közösségi közlekedési eszközökön és a megállókban, az aluljárókban, a játszótereken, valamint a megállóhelyek és a játszóterek ötméteres környezetében. 

A dohányzási tilalom betartását január elseje óta ellenõrzi az ÁNTSZ, de bírságot a 3 hónapos türelmi idõ alatt nem szabhattak ki. Április elseje óta viszont a szabályszegést magánszemélyek esetében 50 ezer forintig, intézmények esetében 2,5 millió forintig terjedõ bírsággal büntethetik a népegészségügyi szakigazgatási szervek.

Demjén Tibor elmondta: mostanra már bõven 20 ezer felett van a szigorított dohányzási szabályok betartásával kapcsolatos ellenõrzések száma. A tapasztalatok alapján egyre kevesebb a szabályszegés - tette hozzá.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!