2024. június 26. Szerda, János, Pál.
 
Kisebbségkutatók: Magyarország csak olyat kér, amire európai példák vannakForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2014-07-14 13:45:56
Nem követel különleges jogokat a magyar kormány a környezõ országokban élõ magyar kisebbségek számára, csupa olyasmit kér, amire európai példák vannak - mondták el kisebbségkutatók Budapesten, a Tom Lantos Intézet által szervezett nemzetközi tanácskozás után

A Tom Lantos Intézet Magyar kisebbségek európai kontextusban: eredmények és kihívások címmel szervezett nemzetközi mûhelytanácskozást a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel és a Magyar Tudományos Akadémia Kisebbségkutató Intézetével közösen.

A nemzetközi szakmai élet legnagyobbjai vettek részt a Tom Lantos Intézet tanácskozásán, amely újabb alkalom volt, hogy nemzetközi példákon bemutassuk, hogy az autonómia, a kettõs állampolgárság, a külhoniak szavazati joga nem kelet-európai sajátosság - mondta Kántor Zoltán, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet igazgatója.

Magyarország csak olyan dolgokat kér a magyar kisebbség számára, amelyekre európai példák vannak, és amelyek egyetlen nemzetközi dokumentumnak sem mondanak ellent - tette hozzá.

Brendan O’Leary, az egyesült államokbeli Pennsylvania-egyetem kutatója elmondta: minden országban más a magyar kisebbség helyzete, ezért a magyar kormányzatnak - és a magyar nemzeti kisebbségek vezetõinek - egyedi, az adott közösség státusához igazodó stratégiát kell követnie.

Az amerikai szakember kifejtette: teljesen normális, hogy a magyar kormány és a magyar kisebbségi szervezetek az Európai Unióban igyekeznek rászorítani az érintett államokat arra, hogy tartsák be az általuk is elfogadott nemzetközi elõírásokat a kisebbségi jogok területén.

Fontosnak nevezte, hogy a magyar kormány keressen szövetségeseket szerte Európában a többi, államhatárok által megosztott néppel, a baszkokkal, a dánokkal, az osztrákokkal.

Az Európai Unió kisebbségvédelmi szabályaival összhangban békés, de határozott módon föl kell hívni a figyelmet a kisebbségek helyzetére - mondta Brendan O’Leary.

Kiemelte: nem szabad, hogy a kisebbségi ügyet egyetlen párttal azonosítsák, összeurópai üggyé kell tenni, olyanná, amelyet a teljes politikai spektrum képvisel, nem csak egy párt. Megjegyezte, nagyon fontos, hogy a magyar kormány szervezett tájékoztatási kampányt folytat Nyugat-Európában a magyar kisebbségek helyzetérõl, hogy eloszlassa a félreértéseket.

Korhecz Tamás, a szerbiai magyar kisebbség kulturális autonómiáját biztosító legfõbb szerv, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke elmondta: minden országban más nehézségek vannak. Felszólalásában igyekezett számba venni, Szerbiában melyek azok a pozitívumok, amelyek segítik a szerbiai magyar közösség megmaradását és gyarapodását, és melyek azok, amelyek aggasztó, figyelmeztetõ jelek.

Utóbbiak között említette a szerb alkotmánybíróság szavai szerint autonómiaellenes határozatait, a népességfogyást és azt, hogy a szerbiai állami szervekben a magyarság alulreprezentált, és ezzel a társadalom peremére van szorítva.

Minden haladás ellenére ezek a problémák továbbra is fennállnak Szerbiában - mondta. Korhecz Tamás hozzátette: évtizedek óta nem volt ilyen jó a szerb-magyar államközi viszony, ez kedvezõ, de az elvégzendõ feladatok egy részét a vajdasági magyaroknak maguknak kell megoldaniuk, mert sem a magyar diplomácia, sem az Európai Unió intézményei nem fogják tudni helyettük megoldani.

A Tom Lantos Intézet magyar kisebbségekrõl szóló tanácskozásán részt vett két európai parlamenti képviselõ, Gál Kinga és Schöpflin György is.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!