2024. június 22. Szombat, Paulina.
 
147 párt indulhatna az áprilisi választásonForrás: richpoi.com
Utolsó módosítás: 2014-01-30 17:44:02
Az Országos Bírósági Hivatalnál nyilvántartott pártok közül 51 a legutóbbi parlamenti választások után alakult meg.

Tavaly 23 pártot jegyeztek be a bíróságokon, a következõket: A Válasz Párt; Aquila Párt; Együtt - a Korszakváltók Pártja; Együtt 2014 Párt; Elégedetlenek Pártja; Élhetõ Magyarországért Párt; Ellenzéki Párt; Határon Túli Magyarok Pártja; Közösség a Társadalmi Igazságosságért Néppárt; Magyarországért Demokratikus Párt; Magyarországi Cigányok Pártja; Magyarországi Cigánypárt; Modern Magyarországért Mozgalom Párt; Negyedik Köztársaság Párt; Nemzeti Érdekért Párt; Országunkért Közösen; Párbeszéd Magyarországért Párt; Rend, Szabadság, Jólét Párt; Seres Mária Szövetségesei; Sportos és Egészséges Magyarországért Párt; Szabad Magyarok Pártja; Új Független Párt; Új Magyarországért Párt. Idén is bejegyeztek már négy pártot, ezek a következõk: Szabad Választók Pártja, Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártja; Szövetségben, Együtt Magyarországért; valamint Új Dimenzió Párt.

A 2010-es országgyûlési választás elõtti évben 26 pártot jegyeztek be a bíróságokon. Négy évvel ezelõtt, a parlamenti választás elõtt 183 párt volt bejegyezve. Hasonló pártalapítási hullám az 1990-es évek elsõ felére volt jellemzõ. Bár sok, az 1990-es évek elsõ felében alakult párt azóta megszûnt, 15 még ma is mûködik közülük. A mai parlamenti pártok közül a Magyar Szocialista Pártot 1989 novemberében, a Kereszténydemokrata Néppártot 1989 decemberében, a Fiatal Demokraták Szövetségét (mai nevén Fidesz-Magyar Polgári Szövetséget) 1990 februárjában vették nyilvántartásba a bíróságon. Az 1995 elõtt alakult, és ma is mûködõ pártok közül még 1989-ben alakult meg a Magyar Demokrata Fórum (jelenleg Jólét és Szabadság Demokrata Közösség), a Magyar Környezetvédõk Pártja és a Magyarországi Szociáldemokrata Párt, 1990-ben a Független Kisgazda- Földmunkás és Polgári Párt, a Független Magyar Demokrata Párt, a Magyar Munkáspárt, a Szabad Demokraták Szövetsége-a Magyar Liberális Párt és a Szociáldemokrata Párt. A ma is mûködõ pártok közül 1992-ben jegyezte be a bíróság az 56-os Nemzeti Pártot, 1993-ban a Magyar Igazság és Élet Pártját, 1994-ben pedig a Peches Üldözöttek Szövetségének Pártját és a Függetlenek Választási Együttmûködését.

Az országgyûlési választáson induló pártok számára nemcsak a parlamentbe jutás miatt fontos a jelöltállítás, hanem azért is, mert a pártként bejegyzett társadalmi szervezetek csak akkor mûködhetnek a továbbiakban pártként, ha el tudnak indulni a választáson, tehát ha a jelöltjeik felkerülnek a szavazólapokra. A pártok mûködésérõl és gazdálkodásáról szóló 1989. évi törvény ugyanis kimondja: a bíróság az ügyészség indítványára - a párt egyesületként való további mûködésének érintetlenül hagyásával - megállapítja a párt mûködésének megszûnését, ha a párt egymást követõ két általános országgyûlési képviselõi választáson nem állít jelöltet.

Hozzászólások
Még nem érkezett hozzászólás ehhez a témához.
Hasonló hírek 
Kedvenc hírek
Ön még nem rakott semmit a kedvencek közé!